Whatsapp Uygulamasında Önemli Bir Güvenlik Açığı Tespit Edildi
Whatsapp Uygulamasında Önemli Bir Güvenlik Açığı Tespit Edildi

Popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp, kendisini etkileyen kritik bir güvenlik açığının tespit edildiği ve acilen güncellenmesi gerektiği duyuruldu.

Bu açığın nasıl kullanıldığını da yazının devamında bulabilirsiniz.

Whatsapp Uygulamasında Önemli Bir Güvenlik Açığı Tespit Edildi

 

Facebook tarafından duyurulan ve bir önbellek zafiyeti olduğu belirtilen açık aşağıdaki sürümleri etkiliyor:

Android için Whatsapp 2.19.134 öncesi,
Android için Whatsapp Business 2.19.44 öncesi,
iOS için Whatsapp 2.19.51 öncesi,
iOS için Whatsapp Business 2.19.51 öncesi,
Windows Phone için Whatsapp 2.18.348 öncesi.

Whatsapp Güvenlik Açığının Detayları

Açığın teknik ayrıntıları çok önemli olmasa da bu açığı istismar etmek için hedef alınan telefonun aranmasının yeterli olduğunu bilmekte fayda var. Telefonu kullanan kişinin çağrıyı cevaplaması da gerekmiyor, çaldırılıp/kapatılması yeterli oluyor.

Konunun “Whatsapp’ta açık çıktı” kısmı son sürümde çözülmüş görünüyor. Bu durumda açıkta kalan 2 önemli nokta var;

Bu Açıktan Faydalanan Oldu mu?

Açıktan faydalandığı düşünülen gruplar arasında öne çıkan NSO Group gibi duruyor. Whatsapp zafiyetinin, “Pegasus” olarak adlandırılan casus yazılımı hedef telefona yüklenmek için kullanıldığı düşünülüyor.

Financial Times gazetesinde yer alan habere göre geçtiğimiz Pazar günü (12 Mayıs 2019), İngiltere’de bir insan hakları avukatının telefonu bu açığı istismar etmeye çalışan bir saldırıya uğradı. Konuyla ilgili Whatsapp yetkilileri tarafından yapılan açıklamada bu saldırı girişiminin engellendiği belirtiliyor. Saldırının NSO Group’un izlerini taşıdığı gelen bilgiler arasında. NSO Group, devletlere casusluk yazılımları satan İsrail menşeili bir firma. Şirketin casus yazılımlarının kullanıldığı ve ülkemizde de etkili olan bazı operasyonların 2016 yılından beri devam ettiğini biliyoruz. Bu durumda ülkemizin bazı önemli kurumlarında görevli kişilerin bu açıktan faydalanarak hedef alınmış olması muhtemel.

Pegasus casus yazılımıyla ilgili çok az şey biliyoruz, ancak 300 lisanslık paketin 8 milyon dolar olduğunu düşünürsek, bu aracı devletler dışında kullanabilecek çok az grup olduğu ortadadır. Bu zararlının yayılmak için kullandığı 3 kritik açığını Apple 2016 yılında kapatmıştı ancak, şirketin ana gelir kaleminin casusluk yazılımlarının satışı olduğunu düşünürsek o tarihten beri onlarca yeni güvenlik açığı bulup/satınalıp faaliyetlerine devam etmeleri son derece doğaldır.

2018 yılının ortalarından beri Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) çalışanlarının NSO Group’a ait çeşitli casusluk yazılımlarıyla hedef alındığını ve bu hafta içerisinde bu şirketi mahkemeye vereceklerini açıklamıştı. Güncellemenin bu davanın başlangıcına denk gelmesi tesadüf müdür, yoksa açığın dava dosyası hazırlanırken mi ortaya çıktığını bilmiyoruz. Yine Whatsapp yetkililerinden alınan bilgiye göre, kamuoyunun bilgilendirilmesi konusunda çeşitli sivil toplum örgütleriyle iş birliği içerisindelermiş.

Pegasus Yazılımından Etkilenen Muhtemel Hedefler

Aşağıdaki sektörlerden birinde görev alıyorsanız Pegasus tarafından hedef alınmış olma ihtimaliniz biraz daha yüksek olabilir;

 • Kamu kurumu
 • Telekomünikasyon şirketi
 • Hukuk (avukat veya hakimler)
 • Savunma sanayi
 • Holding üst düzey yönetimi
 • Siyasetçi (Hükümet veya muhalefet)
 • Gazeteci (yeni medya kanallarından yayın yapanlar dahil)

Casus yazılım bulaştığı telefon üzerinde aşağıdakilere erişebiliyor;

 • Anlık mesajlaşma uygulamaları
 • Fotoğraf ve videolar
 • E-posta mesajları
 • SMSler
 • Konum bilgisi
 • Dosyalar
 • Takvim
 • Telefon görüşmeleri
 • Rehber
 • Sosyal medya uygulamaları
 • Tarayıcı geçmişi

Erişebildiği verilerin dışında mikrofonu kullanarak ses kaydı yapabilen casus yazılım bu özellikleriyle, şu ana kadar gördüklerimiz içerisinde en gelişmişlerden birisi.
2018 yılında gündeme geldiğinde; Pegasus casus yazılımı tarafından kullanılan 237 farklı komuta sunucusu adresi tespit edilmişti. Bu kadar geniş bir altyapıya sahip olması nedeniyle şu anda hangi adreslere yapılan bağlantıların bu zararlı yazılımın bulaştığının kanıtı olabileceğini bilmiyoruz.

Uluslararası Af Örgütü tarafından başlatılacak dava, gizemli NSO Group hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamızı sağlayabilir ama o zamana kadar dikkatli olmakta fayda var.

Bu konuda aşağıdaki önemli noktaları atlamamakta fayda var:

 • Telefon işletim sistemini güncel tutun
 • Telefon üzerindeki uygulamaları güncel tutun
 • Mobil cihaz üzerinde antivirüs kullanın
 • Mobil cihaz üzerinde bir firewall (güvenlik duvarı) yazılımı kullanın
 • Telefonunuzun bağlantı halinde olduğu sunucuları denetleyin
 • Yüklü uygulamaların internet ve güç tüketim miktarlarını takip edin

Bu konu hakkında gerekli önlemleri almanızı Wp Web olarak öneriyoruz.

SSS

NSO Grubu

NSO Group Technologies (NSO, şirketin kurucularının isimleri olan Niv, Shalev ve Omri’nin kısaltmasıdır), öncelikle akıllı telefonları uzaktan sıfır tıkla gözetleme yeteneğine sahip özel casus yazılımı Pegasus ile tanınan İsrailli bir siber istihbarat firmasıdır. 2017 yılı itibarıyla 500’e yakın kişiyi istihdam etmektedir. 

NSO, yetkili hükümetlere terör ve suçla mücadelede yardımcı olacak teknoloji sağladığını iddia ediyor.  Şirket yalnızca devlet müşterileriyle ilgilendiğini söylüyor.  Pegasus casus yazılımı İsrail tarafından silah olarak sınıflandırılmaktadır ve teknolojinin herhangi bir şekilde ihracatının hükümet tarafından onaylanması gerekmektedir.

Pegasus Yazılımı

Pegasus, İsrailli yazılım şirketi NSO Group tarafından geliştirilmiş bir casusluk programıdır. Program, ya hedef alınan kişinin tıklamasıyla ya da hiçbir tıklama olmaksızın; cep telefonlarının mesaj, konum veya mikrofon (ortam dinleme) gibi özelliklerini ele geçirmeyi ve bu yolla takip edilmesi amaçlanan kişinin kişisel hayatına girerek program sahibi için istihbarat toplamayı amaçlamaktadır.

Yazılım şirket veya şahıslara değil, yalnızca istihbarat servisleri ve hükûmetlere satılmaktadır. Şirketin tüm satışları İsrail Savunma Bakanlığı’nın onayından geçmek zorundadır. Programın İsrail yönetiminin talebiyle beş ülkeye girdiği anda (ABD, Çin, Rusya, İsrail, İran) kendini imha ettiği iddia edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

WhatsApp Güvenlik ve Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır? 2023 Kapsamlı Kılavuz

WhatsApp, insanların birbiriyle uzaktan iletişim kurmasını mümkün kılan en popüler uygulamalardan biridir.…

WhatsApp Güvenlik ve Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır? 2023 Genişletilmiş Klavuz

Diğer mesajlaşma uygulamalarında olduğu gibi mesajlarınız tanımadığınız kişiler tarafından okunabilir ve farkında…

WhatsApp İçin 2023 Yılında Bir Etik Hacker İşe Alın

Günümüzün dijital çağında, WhatsApp hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelerek arkadaşlarımızla, ailemizle…