WordPress Web Sitenize WhatsApp Nasıl Eklenir
WordPress Web Sitenize WhatsApp Nasıl Eklenir

WordPress web sitenize WhatsApp nasıl ekleyeceğinizin detaylarına girmeden önce WhatsApp’ın neden önemli olduğuna bakalım. WhatsApp, 180’den fazla ülkede 2 milyardan fazla kullanıcıyla dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamasıdır.

Resim kaynağı: Hootsuite

WhatsApp, web sitenizin ziyaretçilerinin doğrudan telefon numaranızla görüşme/sohbet açmasına olanak tanır. Dünyada anlık mesajlaşma uygulaması olarak çoğu kişi bunu kolay bir iletişim yöntemi olarak kullanıyor. WhatsApp’ın kullanımı kolaydır. Ziyaretçilerin soruları olduğunda iletişim formlarını doldurmak ve e-posta almak yerine hızlı bir şekilde yanıt alabiliyorlar.

Mobil cihazlarda içerik paylaşımında en önemli rolü sosyal medya oynuyor. Mobilden masaüstüne geçiş yapan uygulamalardan biri de içeriğin özel paylaşımına olanak sağlayan WhatsApp’tır. Facebook hâlâ cep telefonlarında önde gelen sosyal medya platformu olsa da, satın aldıkları WhatsApp çoğunlukla Facebook’un mesajlaşma uygulamasına tercih ediliyor.

Resim kaynağı: Hootsuite

WhatsApp kullanan kişi sayısı Facebook Messenger‘dan daha fazla. Bunun sonucunda WhatsApp’ta paylaşılan içerikler daha geniş bir kitleye ulaşmış ve içeriğin hızla viralleşmesine yol açmıştır.

Bu yazı ilginizi çekebilir:

Telegram Nedir ve Neden Kullanmalısınız?

Telegram Nedir ve Neden Kullanmalısınız?
Telegram Nedir ve Neden Kullanmalısınız?

WhatsApp ücretsizdir ve iPhone’larda ve Android akıllı telefonlarda desteklenir.

WhatsApp Business

WhatsApp Business ve WhatsApp Business API’nin ortaya çıkışı birçok girişimci için bir nimettir.

WhatsApp Business,  küçük işletmelerin kullanabileceği bir platformdur. Çoğu müşteri uygulamayı zaten kullanıyor olacağından, işinizi tanıtmaya yönelik bir platformdur. Ürün ve hizmetlerinizi sergilemek için bir katalog oluşturabilirsiniz. Küçük işletme sahipleri için özel olarak tasarlanmış ücretsiz bir uygulamadır.

WhatsApp işi

Resim kaynağı: Times of India

WhatsApp Business’ın en iyi yönü şunları yapabilmenizdir:

  • Her müşteri için içeriği kişiselleştirin
  • Otomatik yanıt ve hızlı yanıtlar
  • Etiket ekleyin, müşteri grupları oluşturun ve yönetin
  • Güvenli mesajlaşmayla etkileşim

Not: WhatsApp Business için her zaman kişisel numaranızdan farklı, benzersiz bir numara kullanın. Bu yalnızca Android kullanıcıları için geçerlidir.

WhatsApp Business API,  iş çözümü sağlayıcılarıyla ortaklık kurabileceğiniz orta ve büyük ölçekli işletmelere yöneliktir. Bu, bazı uygulamaları buna göre oluşturmanıza ve otomatikleştirmenize yardımcı olabilir.

Bu konuda daha fazla bilgiyi  Facebook İş Ortağı Dizini’nde bulabilirsiniz.

Pazarlama İçin WordPress Web Sitenize WhatsApp Ekleme

Web sitenizde WhatsApp‘ın bulunması trafiğinizi neredeyse iki katına çıkarabilir ve dönüşüm oranınızı artırabilir.  Bu eklenti, okuyucuların okudukları makaleleri gerçek zamanlı olarak paylaşmaları için mükemmeldir. Üstelik WhatsApp eklentisini kullanarak paylaşmanın farkı, diğer sosyal medya platformlarına göre gizli tutulmasıdır.

İşletmeniz için WhatsApp’a sahip olmanın bazı avantajları

  • Katılım düzeyi yüksek
  • Kolay müşteri veritabanı ve doğrudan müşteriler
  • Markalı bir işletme profili sağlar

Bu markaların ve küçük işletmelerin, WhatsApp’ı bir araç olarak kullanarak pazarlama stratejilerini nasıl yeniden keşfettiklerine dair bazı örneklere bakalım.

1. Fishappy 

Parthaa Kundu, Fishappy’yi 2015 yılında kurdu. İlk pazarlama stratejileri ağızdan ağza, web sitesi ve broşürlerden oluşuyordu. WhatsApp for Business’a kaydolduktan sonra işletmede patlama yaşandı ve işletmelerin %97’si bundan yararlandı.

2.  Sareevenue

Amir Ansari Sareevenue’yu kurdu. WhatsApp’ı kullanarak göz atmak ve sipariş vermek kolay olduğundan ayda yaklaşık 150 ila 200 müşteri alıyor. Bu aynı zamanda yaklaşık 2000 müşteriyle bağlantı kurmasını da sağlıyor.

. Asomkriti

Asomkriti, geleneksel Assam sarileri satan Indu Wary tarafından kuruldu. E-ticaret sitelerinin çoğu diğer satıcılarla dolu olduğundan WhatsApp Business‘a kaydoldu. O zamandan bu yana dönüşüm oranları %60’a yükseldi.

4.  Book My Show

Book My Show, WhatsApp Business ile entegre olan ilk Hint şirketidir. Onay metnini veya M-bilet (mobil bilet) QR Kodunu içeren bir mesajın yanı sıra bir e-posta göndermek için WhatsApp Business’ı kullanır.

5. Make My Trip 

Make My Trip, müşterilere uçuş ayrıntıları, gönderim onayı ve biniş kartı hakkında bilgi vermek için WhatsApp Business API’yi kullanıyor.

Bu harika avantajlar ve mükemmel özelliklerle WordPress web sitenize WhatsApp’ı eklemek istersiniz.

WordPress için kullanılabilen farklı WhatsApp eklentileri nelerdir?

WhatsApp için birçok WordPress eklentisi mevcuttur. Bu eklentilerin bazıları ücretsiz, bazıları ise ücretlidir. Bu eklentiler WordPress’in en son sürümleriyle tamamen uyumludur. Özel WhatsApp eklentileri vardır ve WhatsApp’ı da içeren basit sosyal medya paylaşım düğmeleri/eklentileri mevcuttur. İhtiyaçlarınıza göre eklentiyi seçebilirsiniz.

WhatsApp eklentilerinden  bazıları : 

1. WP Social Chat (WhatsApp Chat WP)

WordPress için WhatsApp Sohbeti, müşterilerinizin web sitenizden doğrudan WhatsApp telefon numaranıza bir görüşme açmasına olanak tanır. Bu eklenti, otomatik olarak konuşmanın ilk mesajı olacak önceden ayarlanmış bir mesaja sahip olabileceğiniz bir düğme içerir.

2. Click to chat

Bu, birisinin telefon numarasını telefonunuzun adres defterine kaydetmeden onunla sohbet başlatmanıza olanak tanır. Kullanıcı Resim/düğmeyi tıkladığında WhatsApp sohbet penceresinde önceden doldurulmuş bir mesaj görünür. Kullanıcı konuşmayı kolayca başlatabilir.

3. Add chat App button

Bu eklenti, özelleştirilebilir bir sohbet için tıkla WhatsApp düğmesinin eklenmesini sağlar. Eklenti, basit bir WhatsApp simgesi ile özel metin etiketine sahip bir dikdörtgen arasında seçim yapmanızı sağlar

4. WhatsApp Contact Chat

Bu eklenti, birden fazla WhatsApp hesabı eklemenizi, sohbet kutusu üzerinde tam kontrole sahip olmanızı ve herhangi bir ek CSS kodlaması olmadan sohbet kutusunun düğmesini ve kutusunu değiştirmenizi sağlar.

5. WP WhatsApp Button

Bu, WordPress için premium bir eklentidir. Bu araç, sitenize kolayca bir WhatsApp düğmesi eklemenizi ve sohbet kutusunu istediğiniz yere yerleştirmenizi sağlar.

6. WhatsApp Click to Chat

Bu eklenti, destek saatlerini haftanın saatine göre ayarlamanıza ve birden fazla WhatsApp hesabı ayarlamanıza olanak tanır. Özelliklerinden bazıları sayfa hedefleme, renk özelleştirme, Google Analytics ve Facebook Pixel ile entegrasyondur.

7. WhatsApp Contact Button

Bu, özelleştirilebilir bir stil düğmesine ve açılır pencereye ve sekiz animasyon efektine sahiptir, bu da onu en iyi WhatsApp sohbet eklentilerinden biri yapar. Bu araç aynı zamanda kısa kod desteği ve tarayıcılar arası destek sunar ve her temayla uyumludur.

8. Social Tabs Live Chat for WordPress

Bu, WhatsApp’a özel bir sohbet eklentisi değildir; Skype, WhatsApp, Facebook, Viber veya SMS sohbetini uygulamanıza olanak tanır. Kurulum gerektirmez ve size eksiksiz bir sohbet geçmişi ve sınırsız bant genişliği sunar.

9. Cresta WhatsApp Chat

Bu, daha fazla özelleştirme seçeneği, WhatsApp sohbet widget’ı ve animasyon seçenekleri gibi gelişmiş özelliklere sahiptir.

10. Chat Button (WhatsHelp)

Bu, ziyaretçilerinizin size WhatsApp, Facebook Messenger, Telegram, Viber, Snapchat, Line veya WeChat aracılığıyla mesaj göndermesine olanak tanır.

WordPress Web Sitenize WhatsApp Nasıl eklenir?

WhatsApp’ı WordPress sitenize yüklemek için:

  1. WordPress yönetici kontrol panelinizdeki Eklentiler seçeneğine gidin.
  2. Yeni ekle seçeneğine tıklayın, istediğiniz eklenti adını arama çubuğuna yazın ve ara’ya tıklayın.
  3. İstediğiniz eklentiyi seçin ve yükleye tıklayın. Eklentiyi etkinleştirmeniz istenecektir.
WordPress’inizde WhatsApp

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, yönetici kontrol panelindeki ayarlar seçeneğinin altında bulunan eklentinizin ayarlar sayfasına gidin. İhtiyaçlarınıza göre gerekli değişiklikleri yapın.

Buraya WhatsApp Business numarasını ve bir tebrik mesajını girebilirsiniz.

Bu eklenti duyarlı olduğundan, masaüstü ve cep telefonları için stiller seçebilir ve bir Harekete Geçirici Mesaj ekleyebilirsiniz.

Ayrıca simgeyi web sitenizin sayfasında herhangi bir yere sabitleyebilirsiniz.

Ve bu kadar! İçeriğinizi paylaşmaya hazırsınız.

WhatsApp’ı web sitenize yüklediniz mi? Haydi ne düşündüğünü bizimle paylaş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Whatsapp Web Cihazlar Nasıl Bağlanır?

Birincil telefonunuzu bağlı tutmak zorunda kalmadan WhatsApp Web’i aynı anda 4 adede…